Miesięczne archiwum: lipiec 2020

Badanie trzeźwości pracowników

Dzisiejszy wpis chciałbym poświęcić głośnej ostatnio sprawie legalności badania przez pracodawcę stanu trzeźwości pracowników. Punktem wyjścia dla rozważań będzie stanowisko Urzędu Ochrony Danych Osobowych stwierdzające, że stan nietrzeźwości zalicza się do danych dotyczących zdrowia (dane szczególnej kategorii). To stanowisko jest o tyle istotne dla problemu, że generalnie przetwarzanie (gromadzenie) tego typu danych przez pracodawcę jest… Czytaj dalej »

Zatrudnianie pracowników a RODO

Dziś chciałbym poszukać odpowiedzi na pytanie, które często zadają pracodawcy: jakie tak naprawdę dane dotyczące kandydata do pracy można pozyskać na etapie rekrutacji? Pytanie jak najbardziej zasadne w kontekście częstego żądania od kandydatów zaświadczeń o niekaralności, referencji, doświadczenia zawodowego itp. itd… Na pewno odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy w ogólnym rozporządzeniu o ochronie danych… Czytaj dalej »

Muszę Pana zweryfikować…

W związku z COVID-19 wiele instytucji ograniczyło bezpośrednią obsługę interesantów. Urzędy, szkoły, banki, administracja osiedla, ZUS zachęcały do kontaktu telefonicznego zamiast osobistego. W ten sposób wykorzystywany od dawna kanał komunikacji nabrał w czasach pandemii szczególnego znaczenia. Dość często na szkoleniach spotykam się z pytaniem, czy przez telefon można ujawniać dane osobowe. Niektórzy uważają, że nic… Czytaj dalej »