Matura 2020 – był przeciek czy go nie było?

przez | 8 czerwca 2020

Na kilku portalach internetowych pojawiła się informacja o tym, że doszło do wycieku pytań maturalnych z języka polskiego. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej tej informacji i w jakiś sposób ją zweryfikować.

Zakładając, że przeciętny maturzysta będzie szukał odpowiedzi na pytania w internecie, do weryfikacji użyłem mechanizmów Google. Wytypowałem dwa dość mało popularne hasła, które precyzyjnie odnoszą się do arkusza maturalnego.

Pierwsze to niezbyt popularne, ale występujące w arkuszu hasło „urabianie ludzkiego tworzywa”. Statystyki wyglądają następująco:

Jak widać, hasło to nie występowało w wyszukiwarce, aż do dnia 8 czerwca 2020 roku do godziny 7 rano. Wtedy to zdobyło nadspodziewaną popularność.

Drugie hasło, które brałem pod uwagę, to: „jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu” – to nic innego jak tytuł wypracowania z tegorocznego arkusza maturalnego.

Tu statystyki wyglądają podobnie. Zerowa popularność hasła wzrosła do poziomu 39 około godziny 7 rano w dniu 8 czerwca 2020 roku. Tak to wygląda na wykresie:

Wszystkie zapytania w drugim przypadku pochodziły z województwa mazowieckiego. Przypadek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *